Metabolické typy

Nejsme všichni stejní a každý potřebuje k výsledkům jiný přístup. Strava podle metabolických typů je personalizovaná výživa, jejíž cílem je dosažení metabolické rovnováhy, která je klíčem pro zdraví, výkon, optimální postavu a psychickou rovnováhu. Strava a principy pro každý ze čtyř základních metabolických jsou do hloubky definovány. Aplikace odpovídající stravy po správném určení metabolického typu může být gamechanger tvého života!

Přečti si: Úvod k metabolickým typůmJak funguje metabolismusReference klientů, Rozsáhlý rozhovor nejen metabolický typech

Mám zájem o konzultaci metabolického typuZobrazit článkyVidea – nejčastější dotazy

Všední stravování a nevhodné výživové trendy

 • špatná postava (obezita, nedostatek svalové hmoty)
 • únava, nedostatek a kolísání energie, nízký výkon
 • zbytečně náročný, otrocký a neudržitelný stravovací režim
 • horší koncentrace a schopnost přemýšlení i rozhodování
 • snížená fyzická i psychická odolnost, nedobrý pocit
 • zdravotní problémy (civilizační onemocnění) či jejich vývoj
 • špatné trávení, alergie, autoimunitní onemocnění

Strava podle metabolického typu

 • optimální postava dle dispozic metabolického typu
 • lepší výsledky s menším úsilím, rychleji, efektivněji a udržitelně
 • více energie a energetická flexibilita, lepší výkon
 • snadné možnosti přizpůsobení životnímu stylu a práci
 • zvýšení psychické i fyzické odolnosti a celkově zdraví
 • bezproblémové trávení a kultivace střevního mikrobiomu
 • lepší pocit, nálada a možná nový životní styl

Jaké jsou metabolické typy?

Sebepoznání, specifikace, principy

Různým vývojem lidí, etnik a kultur vznikly u každé drobné rozdíly, jakými tělo, trávení, tvorba energie a řízení metabolismu u jednotlivých typů fungují. Je to výsledek adaptace na určité podmínky a stravu, které se podle oblastí dost lišily.
Dnes je společnost smíchána, respektive jednotlivé typy, ale metabolický typ je daný a nelze během života jednotlivce změnit. Dědí se po předcích a u každého (např. z rodiny) se mohou projevit jiné. Zjištění metabolického typu, respektive které geny jsou u určitého jedince dominantní, je zásadní pro nastavení správné výživy, zdraví a dosahování jakýchkoliv cílů.

Řízení (ANS) Spalování Bílkovinový Sacharidový

Rychlé spalování

Dominantní glykolýza (anaerobní spalování), silový typ, vůdce, neustále za něco nebo proti něčemu bojuje a stále je pro něco zapálený. Charakterizuje ho akce, spontánnost, vášeň, představivost, sebejistota.

Více informací

Parasympatikus

Dominantní parasympatický nervový systém, citově založený člověk se smyslem pro kulturu, umění, který žije pro lásku, pomoc, prožitky a vztahy. Charakterizuje ho empatie, emoce, intuice, vyšší vědomí, deprese.

Více informací

Pomalé spalování

Dominantní betaoxidace (aerobní spalování), rodinný typ, praktický, realista, stojí pevně nohama na zemi a nejvíc toho unese na svých bedrech. Charakterizuje ho vytrvalost, spolehlivost, zručnost, dochvilnost

Více informací

Sympatikus

Dominantní sympatický nervový systém, myslitel, energický a nezastavitelný, sportovně univerzální, žije pro poznání a všemu se snaží přijít na kloub. Charakterizuje ho učení, motivace, nadšení, workoholismus.

Více informací

Parasympatikus

Rychlé spalování

Sympatikus

Pomalé spalování

Rychlé spalování

Sympatikus

Parasympatikus

Pomalé spalování

Rychlé spalování

Parasympatikus

Rychlé spalování

Rychlé spalování

Parasympatikus

Rychlé spalování

Parasympatikus

Sympatikus

Rychlé spalování

Sympatikus

Rychlé spalování

Parasympatikus

Vyrovnaný typ (4% lidí)

Rychlé spalování

Sympatikus

Sympatikus

Parasympatikus

Ondřej Kružík - makléř

Těžko říct, jestli je tahle reference nezaujatej pohled, protože Boris je prostě moje krevní skupina. Mimo to, že je to totálně boží týpek, tak rozumí tomu, co nabízí. Narazil jsem na něj na YT v únoru 2023, kdy jsem se pral s nadváhou (180 cm, 89 kg) a dost mě zaujalo jeho vnímání podle metabolických typů. Tak jsem samozřejmě sjel celou jeho on-line stopu a říkal jsem si – tomuhle borcovi chci zaplatit za jeho vědomosti. Objednal jsem si konzultaci, sepsal vstupní data, připravil si otázky, jako bonus poslal krevní testy a čekal, co se bude dít.
 V domluvený čas sednu ke komplu a na druhy straně obrazovky sedel normální friendly typek – přesně takovej, jako na videu. A výstup? Nevím jak to líp popsat, ale uvědomíte si věci, který jste sami tak nějak tušili, ale nikdo vám to neřekl. Je to jako sedět u vědmy – v tom nejlepším slova smyslu 😀 To nejlepší je, že když se budete Borisových rad držet, tak máte šanci žít daleko jednodušeji – a ano, pořad se bavím primárně o výživě.
Držel jsem se rad na 100%? Když se na to podívám kriticky, tak asi z poloviny, ale hádejte co – i s polovinou jsem to dotáhl na 73kg! Takže jestli někdo váhá a tenhle text mu má pomoct se rozhodnout , tak je moje odpověď jednoduchá- běž do toho 😎

 

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Tomáš - software developer

Jako (bývalý) fitness trenér, jsem své tělo uměl vnímat dobře, ale cítil jsem, že mám stravu tak na 90%. Cítil jsem tu rezervu, která tam byla a samozřejmě jako správný sportovec jsem chtěl mít 100%. Boris mi svoji přednáškou o metabolických typech dokázal objasnit mé pocity a odpovědět na otázky. Změnil jsem poměr makroživin a vyladil detaily ve výběru jednotlivých potravin. Cítil jsem hned zlepšení ve fyzické i psychické síle. Jednoduše každý jsme jiný, každému jede tělo na jiné palivo. Když poznáš na jaké jede to tvoje, máš vyhráno.

Číst víceZpět

Sympatikus

Jonáš Motyčka - režisér

Boris mi ukázal pohled na stravování přirozenou cestou. Provedl mě tím, čemu jsem dříve nevěnoval pozornost a naučil mě dbát na své potřeby, potřeby svého metabolického typu. Rozhodně bych jeho konzultaci doporučil všem, ve svém životě vyžaduji spolupráci s profesionály a Boris Orava jim bezpochyby je.

spravnystart.cz

Horská dráha (film)

My Safe Place

Číst víceZpět

Pomalé spalování

Roman - obchodník, sportovec, hrdý táta

Znát svůj metabolický typ je cesta, jak být efektivní, silný a výkonný. Klíč k odemknutí životní síly.

Prošel jsem si různými druhy stravovacích a tréninkových protokolů a hledal tu správnou kombinaci, jak ze sebe dostat maximum naturální cestou. Teď po půl roce, kdy díky Borisovi znám svůj metabolický typ a praktikuji jeho rady, jsem doplnil poslední dílek skládačky. Vše funguje výborně a cítím se perfektně.

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Bob - spec. policejní jednotky

Díky stravování podle metabolického typu vím, co přesně je důležité a vhodné pro správné fungování těla, i z hlediska užívání vhodných zdrojů vitamínů, adaptogenů, poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Změna je znát, co se týče redukce tuků, imunity a celkové vitality.

Číst víceZpět

Sympatikus

Antonín (49) - politolog

Vyzkoušel jsem řadu tréninkových a stravovacích přístupů. Jakožto zatvrzelý naturál chci dosáhnout co nejlepších výsledků přirozeně. Borisův metodický přístup je přínosem nejen v oblasti stravy a tréninku, ale i v oblasti další motivace na cestě k naturálnímu maximu.

Rozhovor na ronnie.cz 

Číst víceZpět

Parasympatikus

Martina - učitelka MŠ

Konzultace metabolického typu mi doslova změnila život k lepšímu. Konečně jsem našla a pochopila, co dělat, abych se cítila dobře ve vlastním těle. Také jsem zjistila, co je pro mě vhodné a co naopak ne, a to nejen v potravinách, ale i doplňcích. V neposlední řadě jsem díky konzultaci dokázala překonat problémy a těžké životní situace.

Číst víceZpět

Pomalé spalování

Jaryn - učitel oboru truhlář

Snadno a lehce ze 150,5 kg do velikosti XL!
Spolupráce s Borisem mě naučila to, že nemá smysl v sobě potlačovat svoji přirozenost. Vždycky jsem měl radši krupičnou kaši než hovězí steak. Začal jsem se stavovat podle Borisova doporučení v roce 2021 a napomohlo mi to s redukcí tuku a kompletně lepšího života. Přestal jsem se cpát tučným masem s málem sacharidů. A zjistil jsem, že skutečně nejsem stavěný na silový sport. A rozhodně né na jídlo 6x za den. Dnes baštím 3x denně a cvičím podle nálady. Váha jde pořád dolů a hlavně mám čas na sebe a svoji rodinu, což je pro mě nejvíc. Myslím si, že i Borisovo potvrzení mého metabolického typu mě přimělo změnit práci. Přestal jsem pracovat jen pro peníze a začal jsem učit na Středním Odborném učilišti jako učitel oboru Truhlář. Děkuji Borisi.

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Luboš Klinecký - strongman

Metabolické typy mi daly poznat sám sebe, jak fungovat se svým tělem, jak se posunout na další úroveň a využít svého potenciálu.

Lubošův Instagram

Číst víceZpět

Parasympatikus

Pavel - komplexní terapeut

Nebojte se říct nebo napsat o radu. Ubližujete jen sami sobe a nikomu jinému. A také neodkládejte věci na později. Poté je již nikdy neuděláte. Proto se rozhodněte o změnu okamžitě!

https://mostmovement.cz

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Jan - aktivní střelec, pořádková jednotka

Co mi přinesla konzultace? Rozhodně utvrzení toho, co jsem cítil ohledně stravy. Potraviny, co jsem podvědomě vyhledával, jsi mi takřka jenom potvrdil, že jsou pro mě vhodné. Co se týče gramáží jednotlivých makroživin a složení jídla, to samé. Spíše jsem táhl k méně sacharidové stravě, až ke keto stravě, na které jsem jednu dobu i fungoval. Tudíž po konzultaci s tebou jsem to akorát doladil a musím říct, že takhle mi to opravdu vyhovuje a cítím se na tom dobře. Dál jsem taky zjistil, že jist 2-3x denně je v pohodě a člověk nemusí mít každé 2 hodiny jídlo, i když je aktivní sportovec.

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Honza - sportovec, ekonom

Navázal jsem s Borisem spolupráci, abych se posunul dál, a to se podařilo ve všech směrech! Stravování podle metabolického typu mě posunulo na jinou úroveň, co se psychické i fyzické stránky týče. V tréninku mám větší sílu a vytrvalost, protože mi Boris pomohl přijít na to, co moje tělo doopravdy potřebuje a na čem profituje. Stravování podle metabolického typu je funkční, jednoduchá a komplexní cesta ke zdravému tělu i duchu.

Číst víceZpět

Parasympatikus

Vendy - kuchařka

Metabolické typy doporučuji všem. Poznáte sami sebe a začnete se mít ještě více rádi. Cítím se skvěle, zdravá plná energie a motivace. Netrpím tolik únavou, stresem a zmizela dermatitida. Získala jsem ty nejlepší informace o svém metabolickém typu, vše bylo vysvětleno srozumitelně.

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Tomáš - podnikatel

Doporučil mi kamarád z důvodu, že jsem potřeboval zhubnout. Využil jsem konzultaci a jídelníček. Spolupráce mi přinesla strašně moc, váha jde pomalu dolu a cítím se hodně dobře. Změnilo to i můj životní styl, cítím se plný energie a je mi dobře.

Číst víceZpět

Parasympatikus

Jakub - Policie ČR

Metabolické typy mi odemkly potenciál vlastního těla a ukázaly cestu k lepšímu poznání sebe sama.

Z Kubových zpráv:
„A ještě jednou dekuju za tvoji práci.
Fakt mění životy ❤️“

Číst víceZpět

Sympatikus

Matěj Ryšavý - kulturista, crossfiter

Dlouhé roky jsem závodil v kulturistice, což je extrémní sport, který vyžaduje na vrcholové úrovni, extrémní přístup. Za svůj největší úspěch považuji však ne svoje tituly, nýbrž narození dcery po 10 letech vrcholové kariéry kulturisty. Pro mě to byl vážně zázrak. Po konci kariéry jsem hledal novou výzvu, kterou jsem našel v crossfitu. Avšak hledal jsem i rovnováhu v ostatních oblastech mého života. Já si nějakou, pro mě vyhovující, cestu našel sám, ovšem chtěl jsem se i jinde posouvat dále a tak jsem oslovil Borise, se kterým se znám již od roku 2014, kdy jsem měl tu čest sledovat jeho úžasnou kariéru a hlavně to jak byl oproti nám všem jiný! Vždycky vše dělal po svém, vždy hledal hlavně ve výživě ty nejideálnější postupy a přístupy a nikdy se nebál zkoušet nové postupy a to nejen ve výživě, ale i v suplementaci a tréninkových postupech. Byl zkrátka vždy svůj a tak jsem ho oslovil, aby mi pomohl skrz teorii metabolických typů, najít tu mou ideální cestu, plnou rovnováhy a naplněného potenciálu ve vícero oblastech života. Udělal jsem si za ním výlet, prokonzultovali jsme můj metabolický typ, dostal jsem noty, no a zbytek už byl na mně. Oslovit Borise aby se stal mým mentorem, bylo dobré rozhodnutí, ze kterého čerpám inspiraci už pár let a inspiruji se od něj neustále! Moc ti děkuju Bori za tvůj přístup k lidem, životu, stravě a celkovému procesu tady na Zemi. Je to vše daleko větší zábava, když znáš svůj optimální přístup, ke všem aspektům života. I když každý z nás má svůj potenciál jinde, naplnit ho je možné a celkem i snadné, když máš svého průvodce! V oblasti metabolických typů a dalších sfér života, je pro mě Boris nejen koučem ale i inspirací #number1!

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Olga - běžkyně

Metabolické typy velmi pomohly, je to opravdu tak jak jsi odhadl. Miluju maso, raději vše vařené, ne syrovou zeleninu a nemám ráda tropické ovoce, dužinu, vůbec to nejím. Moje tělo to prostě nějak odmítá a díky konzultaci jsem pochopila proč.

Číst víceZpět

Sympatikus

Jan Čermák - body mechanique

opravnatel.cz
Zjištění metabolickýho typu mě dovedlo k něčemu jako k algoritmu fungování mě.
Už ani nevim, proč jsem si to od Borise nechal udělat. Nejspíš jsem mu uvěřil, že je to způsob jak zhubnout a Boris je v tomhle přesvědčivej, což je součást toho, jakej je magor.

Všechno probíhalo hodně samozřejmě, Boris mi řek věci, který jsem vlastně cítil, ale bral jsem je na lehkou váhu. Zašel ale do detailů, který bych nikdy nebyl schopen zjistit.

Začal jsem se stravovat spíš podle těch obecných pravidel, nebo jsem je spíš začal mít na zřeteli, když jsem si čet jídelní lístek v restauraci. Vlastně to byla malá, ale příjemná změna, vědět co si dám.

Pak jsme byli jednou s Borisem na BMX trati, potřeboval jsem si zjednodušit pohyb nohou, tak jsem si projel 10 koleček v kuse jen nohama. Boris mě strašně předjel a na startu vydejchával, když jsem projížděl, tak komentoval, že jsem se posral, nadával a plácnul, nojo, když ty máš pomalej metabolizmus.

Tyjo aha, něco jako atmosférickej diesel, lodní motor.

Časem jsem zjistil, že to není jen fyzická záležitost, nejen pohyb a jídlo coby palivo. Prostě jsem takovej, je to algoritmus, kterej dohledám ve vzpomínkách z dětství i v současnym životě. Má to výhody i nevýhody, skvěle se s tím vědomě pracuje.

Jídlo teď už teda neřeším jako dietu (tohle je pro mě lepší, tohle horší), ale programuju si jídlem několik následujících hodin, jakej potřebuju v nejbližší době bejt.
Celkově vím, jak budu přemejšlet, reagovat, co mě bude stát úsilí a jak změnit úhel pohledu na situaci tak, aby mi vyhovovala.

Jsem sympatikus, nejsem rád, nejsem nerad, ale rád to vim.

Vřele doporučuju.

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Tomáš - učitel

Tohle je první typ stravování, který mě za cca 15 let zkoušení všeho možného plně uspokojuje. Je to vlastně naprosto jednoduchá věc bez nesmyslů. Borisova teorie metabolických typů totálně bourá všechny hlouposti, které do mě moji bývalí fitness trenéři v dobré víře nalili.

Číst víceZpět

Parasympatikus

Michaela - kosmetička

U konzultace s Borisem mě velmi překvapilo, jak na základě stravy dokáže odhadnout mé chování a povahu. Nevěřila jsem, jak moc je tělo propojené, ale vše do sebe zapadalo jako puzzle. Mluvil o nevhodných potravinách pro můj metabolicky typ a opravdu to byly potraviny, které pro mě byly problémové. Po vyřazení, úpravě jídelníčku a přidáním doporučených doplňků, jsem cítila nárůst energie, která byla po čas dne stabilnější. Určitě konzultaci doporučuji, vše bylo srozumitelně vysvětleno a hlavně šlo ihned aplikovat. Děkuji.

Číst víceZpět

Vyrovnaný typ (4% lidí)

Patrik - voják

Rozhodnutí si konečně říct o jídelníček po x letech střídavého cvičení/necvičení kdy jsem pořadně neměl nějaké viditelné změny (nebo hodně pomalé), tak bylo to nejlepší. Díky Borisovi jsem konečně začal chápat stravu a taky mě to motivovalo si o tom sám nastudovat informace. Po jídelníčku jsem se začal cítit hned lépe a hlavně jsem pochopil že není třeba jíst 6x denně jak to byla všeobecně “zaběhlá” věc.

Číst víceZpět

Rychlé spalování

Daniel - MMA bojovník, bankéř

Spolupráci s Borisem můžu popsat jedním slovem a to teamwork. Při první konzultaci jsme zjistili můj metabolický typ, Boris mi vysvětlil všechny aspekty stravování, doporučil mi který typ masa je pro mě ten pravý a už se jelo. Poté mi poslal jídelníček s kterým jsem extrémně spokojený. Byl jsem vychovaný na kuřecím s rýží, takže když jsem najednou mohl jíst vepřovou panenku, tak jsem byl v šoku. Jídlo skvěle trávím a mám po něm extrémní nárůst svalů a síly. To pro moje mma tréninky je klíčové. Jsem tak lepší bojovník a díky Borisovi si můžu plnit sen stát se profesionálním mma zápasníkem. Děkuji za to

Číst víceZpět

Sympatikus

Honza - IT, Bike, 4X

Číst víceZpět

Sympatikus

Vitor Mendes - zpěvák, taneční instruktor

Číst víceZpět

Více o metabolických typech

Rychlé spalování

Typický a velice stručný popis

Strava

Potřebuje nejvíce bílkovin a těžkých, miluje krvavé steaky, vyhledává tučné, u moře může klidně pořád mořské plody. Musí si dávat pozor na sacharidy, u kterých musí hlídat GI a jejich menší poměr ve stravě. Magnézium a Vitamín C mu nedělají dobře. Zeleninu má radši kořenovou, tepelně upravenou a ovoce moc nevyhledává. Na sladké není a nejvíc mu škodí.

Výživové směry

Lowcarb se specifickým poměrem makroživin, přesně definovaným poměrem mikroživin a specifickým výběrem potravin.

Keto, Carnivore, Warrior diet bla bla…jedná se o radikální směry, které mu vyhovují, ale nejsou úplně ideální.

Nejoblíbenější jídla

Krvavé steaky, žebírka, koleno, zabíjačka a vnitřnosti, to co by jiného obsahem tuků a purýnů zabilo 😀

Sporty

Silové sporty, těžká atletika, sprinty, extrémní sporty a adrenalin, útočník v kolektivních sportech, kulturista showman (extrovert), zápasník.

Typická zaměstnání

Manažer, vedoucí, hasič, konstruktér, sniper :D, speciální jednotky apod.

Životní priorita

„Co dělá a co v životě udělal.“

Zvláštnosti

Nejhůře snáší stres, který ho může zdravotně naprosto blokovat.

Kompletně vše, do detailu a přesných hodnot se dozvíš na konzultaci.

Parasympatikus

Typický a velice stručný popis

Strava

Potřebuje hodně bílkovin (středně těžkých), miluje houby, které mu dělají nejlíp, tučné mu nevadí, nesnáší mořské plody. Snese více sacharidů než rychlé spalování, ale pořád patří do lowcarb a musí hlídat GI sacharidů. Vitamín C a speciálně Zinek mu nedělá vůbec dobře. Zeleninu má radši tepelně upravenou a ovoce moc nevyhledává.

Výživové směry

Lowcarb se specifickým poměrem makroživin, přesně definovaným poměrem mikroživin a specifickým výběrem potravin.

Keto, Carnivore, Warrior diet bla bla…jedná se o radikální směry, které mu vyhovují víc než běžná strava, ale nejsou úplně ideální. Není pro něj vůbec vhodné vegetariánství, které třeba pod vlivem trendů zkouší.

Nejoblíbenější jídla

Medium až well-done steaky, boržč, houby na všechny způsoby, sýry, čokoláda 😀

Sporty

Silové sporty, těžká atletika, balet, gymnastika a estetické, jóga, kulturista introvert. Zdánlivě se však obejde i bez fyzické aktivity.

Typická zaměstnání

Umělec, terapeut, psycholog, učitel, pečovatel, mezilidské vztahy a kultura.

Životní priorita

„Co cítí, prožívá, jaké má a měl v životě vztahy.“

Zvláštnosti

Neměl by jít spát hladový. Meditace má pro něj nejlepší přínos a má největší sklon k depresím.

Kompletně vše, do detailu a přesných hodnot se dozvíš na konzultaci.

Pomalé spalování

Typický a velice stručný popis

Strava

Základem pro něj jsou sacharidy, ovoce a zelenina. Potřebuje lehké bílkoviny a bílé maso, ke kterému však ani moc netíhne. Nesnáší tučné a krvavé maso. Vůbec nemusí řešit GI sacharidů a relativně zvládá i trochu sladkého, které miluje. Zeleninu má nejradši čerstvou, lehké saláty a ovoce by mohl pořád. Špatně však metabolizuje vápník a je pro něj velmi důležitý vitamín K2 a naprosto klíčový hořčík. Často má problémy s lepkem a měl by se vyhýbat pšenici (té dnešní spíš všichni).

Výživové směry

Nízkotučná a sacharidová strava se středním obsahem bílkovin, přesně definovaným poměrem mikroživin a specifickým výběrem potravin.

Dělají mu dobře půsty a obecně nepotřebuje tolik jíst. Klidně může být vegetarián a bude mu to velmi vyhovovat, indické kuchyně, pálivé, paleo, „racionální strava“.

Nejoblíbenější jídla

Ovocné a zeleninové saláty (Ceasar), pizza, těstoviny, zákusky jako jídlo 😀

Sporty

Vytrvalostní sporty (Maratón), lehka atletika, jóga… Obecně však nebývá moc sportovní typ.

Typická zaměstnání

Žena v domácnosti, typický zaměstnanec, asistent, sekretářka, učetní, mechanik.

Životní priorita

„Domov, rodina a sociální postavení.“

Zvláštnosti

Potřebuje psychickou podporu.

Kompletně vše, do detailu a přesných hodnot se dozvíš na konzultaci.

Sympatikus

Typický a velice stručný popis

Strava

Základem pro něj jsou sacharidy, ovoce a zelenina, ale může být dost univerzální. Občas má chuť na steak, ale potřebuje spíše lehké bílkoviny a bílé maso. Miluje mořské plody a nesnáší houby. Zdánlivě je schopen spořádat všechno, ale tučné mu nedělá době. Vůbec nemusí řešit GI sacharidů a relativně zvládá i trochu sladkého, na kterém ujíždí. Ale je schopen ho zkombinovat i s uzeninami a pak je mu těžko. Zeleninu má nejradši čerstvou, lehké saláty a ovoce by mohl pořád. Špatně však metabolizuje vápník a je pro něj velmi důležitý vitamín K2 a naprosto klíčový zinek a hořčík. Často trpí na překyselení, ke kterému má sklony.

Výživové směry

Relativně vyvážená strava se středním obsahem bílkovin a menším obsahem tuků, přesně definovaným poměrem mikroživin a specifickým výběrem potravin.

Dobře snáší půsty, ale často ho chytne nekontrolovatelné obžerství. Může být i vegetarián, sedí mu středomořská kuchyně, indická, pálivé. Někdy ne moc úspěšně experimentuje s keto a nízkosacharidovou stravou, která však pro něho není vůbec vhodná. 

Nejoblíbenější jídla

Seafood všeho druhu, kuskus, saláty, zákusky, sushi, boloňské špagety, vyrabování ledničky 😀

Sporty

Kombinované sporty, triathlon, MMA, extrémní sporty a adrenalin, taktické sporty… Bývá velmi aktivní a motivovaný, vše dělá do zničení 😀

Typická zaměstnání

Vědec, právník, doktor, novinář, výzkumník, badatel.

Životní priorita

„Žije pro poznání, má svůj svět myšlení a touhu objevování.“

Zvláštnosti

Nejtěžší je pro něj relaxovat, což nejvíce potřebuje. A má největší sklony k závislostem.

Kompletně vše, do detailu a přesných hodnot se dozvíš na konzultaci.

Každý typ má přesně a do hloubky definovanou stravu

a žádný výživový směr ani trend není tak přesně definovaný, komplexní a efektivní jako teorie metabolických typů.

 • 🥩🥥🍇 Poměry makroživin

  Nízkotučná nebo nízkosacharidová strava? A keto…není pro každého! Nejefektivnější, nejpřirozenější a dlouhodobě udržitelná strava má mít odpovídající poměry makroživin dle tvého metabolického typu.

 • 🧬🛡 🧂 Poměry mikroživin

  Nízkotučná nebo nízkosacharidová strava? A keto…není pro každého! Nejefektivnější, nejpřirozenější a dlouhodobě udržitelná strava má mít odpovídající poměry makroživin dle tvého metabolického typu.

 • 🧀🥦🥑 (Ne)vhodné potraviny

  Červené maso nebo bílé? Ovoce, zelenina a jaká? Citrón, ocet, chilli? Řasy a mořské plody? (Ne)budeš překvapen, ale je to tak, jak to cítíš. Neposlouchej však trendy a obecné rady, které nejsou pro tebe.

 • 🍱🍳🥪 Principy a frekvence stravování

  Snídat či nesnídat? Nejíst večer? Půsty? Je třeba jíst často a pravidelně? Jeden princip může být pro jednoho klíč, pro jiného vražda či zbytečné otroctví. Každý metabolický typ má mnoho možností, ale svoje principy.

 • 💊🫐☕️ Doplňky stravy

  300-400 mg magnesia denně? Je zinek pro každého? Zelené potraviny, jaké? Vysoké dávky D3? Nevhodné doplňky či vysoké dávky mohou mít stejný efekt jako jejich nedostatek. Střílet naslepo je k ničemu a drahé.

 • 🏋️‍♂️🏄‍♂️🧘‍♀️ Aktivity pro tebe

  Musíš chodit do posilovny? Je vhodné běhat? Při jaké aktivitě nejlíp využiješ svoje dispozice, bude mít největší efekt a bude tě nejvíc bavit? Pokud bloudíš, pomohu ti najít cestu a využít svůj potenciál.

 • ☯️🙂💟 Psychika vychází z tvého metabolismu

  Způsob přemýšlení, vnímání, priority a vlastnosti jsou determinované metabolickým typem. Pochopíš-li svou psychiku, naučíš se lépe se sebou pracovat. Udržet pak rovnováhu v životě a ve vztazích je snadnější.

 • 🧩🌍🏆 Aplikace na tvoje cíle a životní styl

  Poradím ti, jak teorii a informace proměnit ve výsledky. Jak vše uspořádat a napasovat na tvoje možnosti a program. Pomohu ti najít vlastní cestu a dám ti další tipy na zlepšení tvého života.

Exkluzivní konzultace metabolického typu

Zjistím tvůj metabolický typ a předám ti veškeré informace o tvém typu. Pomohu ti vše aplikovat na tvoje cíle, podmínky, životní styl a stanu se tvým průvodcem, který tě povede, motivuje a může inspirovat.
Pro přípravu na tvou konzultaci potřebuju dostatek podkladů a informací, které získám svými online dotazníky.

 1. Zadej svoje údaje do formuláře a přijde ti email s informacemi o postupu a platbě. Platbu pošleš jednoduše přes QR kód (v mailu) nebo převodem. Pozn.: Email se posílá automaticky, proto mrkni do spamu, jestli ho nevidíš. 
 2. Po obdržení platby, ti odešlu další e-mail s odkazem na tvůj dotazník, který vyplníš pohodlně online (cca 20 min).
 3. Následně dotazník vyhodnotím a domluvíme se na termínu konzultace a formě (videohovor/osobně).
 4. Před konzultací doporučuji shlédnout videa obecně o metabolických typech. Najdeš je i v úvodním mailu.
 5. Konzultace je rozdělena do dvou částí. V úvodní části si doplním informace a budu potřebovat tvou spolupráci a interakci k ověření tvého metabolického typu.
 6. V hlavní části konzultace se dozvíš vše a do detailu o tvé výživě a principechDoporučuji dělat si poznámky. Je to mnoho konkrétních a specifických informací, z nichž ty hlavní ti pak pošlu jako „tahák“.
 7. Odpovídající výživu a principy aplikuji na tvoje cíle, režim, možnosti a dispozice.
 8. Obecně probereme tvůj pohybový režim a mohu tě inspirovat, jak zlepšit tvůj životní styl.
 9. Konzultace trvá obvykle 60 minut nebo kolik je potřeba, abych tě poznal, vše ti předal a zodpověděl tvoje další dotazy.
 10. Zpětná vazba – po konzultaci jsme v kontaktu a zajímají mě tvé výsledky a cesta. ZDARMA zodpovím další dotazy v budoucnu, poskytnu potřebné rady a úpravy tak, abys vše fungovalo a dokázal jsi to co nejlépe aplikovat.
  Budeš mou vizitkou a stávám se tvým mentorem. 
 • Možnost konzultace pro páry
  – kontrast i souhra metabolických typů, cca 90 minut
  Výhodná cena pro pár je 5.000,- Kč
 • Mohu ti sestavit Jídelníček na míru, pokud to chceš konkrétně a nechceš si s tím lámat hlavu, nebo to chceš posunout ještě dál. Zvýhodněná cena s konzultací (nebo kdykoliv po) je 3.500,- Kč
 • Doporučím ti doplňky stravy a mohu ti je i poskytnout z mého e-shopu SuperNutrition.cz

Cena: 3 500 Kč

Jsi odhodlán jít za svými cíli a zlepšit svůj život?

  Videa – nejčastější dotazy

  Stručně zpracované otázky a odpovědi ohledně metabolických typů.

  Co je zdravé?

  Co je zdravé?

  Dá se jíst jednou denně?

  Dá se jíst jednou denně?

  Pravda o steroidech

  Pravda o steroidech

  Jak jsem se dostal k metabolickým typům?

  Jak jsem se dostal k metabolickým typům?

  Co jsou to metabolické typy?

  Co jsou to metabolické typy?

  Pro koho jsou metabolické typy?

  Pro koho jsou metabolické typy?

  Jak funguje metabolismus?

  Jak funguje metabolismus?

  Co mi dá stravování podle metabolického typu?

  Co mi dá stravování podle metabolického typu?

  Jak zjistím svůj metabolický typ?

  Jak zjistím svůj metabolický typ?

  Jaké jsou metabolické typy a s čím souvisí?

  Jaké jsou metabolické typy a s čím souvisí?